O MYDLÁCH

Mydlo je prostriedok na čistenie, ktoré sa vyrába z prírodných surovín a môže obsahovať ako rastlinné tak i živočíšne tuky. Vyrába sa jednoduchým procesom zvaným saponifikácia (zmydelnenie), ku ktorému dochádza vzájomným pôsobením mastných kyselín a zásad. Základ každého mydla tvorí olej, resp. tuk (reprezentuje kyseliny). Keď tuky alebo oleje, ktoré obsahujú mastné kyseliny prídu do kontaktu so silnou zásadou (v našom prípade je to hydroxid sodný), najskôr dôjde k štiepeniu tukov na mastné kyseliny a glycerín a následne sa sodná časť zásady spojí s časťou mastnej kyseliny a vznikne tak sodná soľ, teda naše mydlo. To znie celkom komplikovane, však? Ak nie ste zrovna chemik, stratili ste sa niekde v tretej vete a ani sa vám úprimne nedivím . Nechajme poučky radšej na odborníkov a pozrime sa na mydlo trošku z iného pohľadu.
Legenda hovorí, že mydlo bolo objavené na hore Sappo v Ríme, 1000 rokov pred Kristom. Skupina žien prala šatstvo v rieke Tiber na úpätí hory, na mieste, kde v rieke stekal tuk z obetovaných zvierat a vytvorila sa mydlovo-ílová zmes. Netrvalo dlho a zistili, že prádlo prané na tomto mieste je belšie, a použitím rovnakých čistiacich látok šatstvo operú jednoduchšie. Odvtedy poznáme mydlo. Ako vyplýva z legendy, mydlo bolo kedysi produktom výlučne zo živočíšnych tukov. O jeho pomenovanie sa postarali Kelti, keď ho pomenovali saipo podľa spomínanej hory Sappo, z ktorého pochádza dnešné anglické soap. V minulosti mydlári varili zmes dreveného popola a živočíšneho tuku. Vzniknutá pena sa zozbierala, schladila a nechala vytvrdnúť na mydlo. Mydlo ako ho poznáme dnes začali vyrábať Arabi. Na jeho výrobu používali rastlinné oleje, najmä olivový olej, a reakcia zmydelnenia prebiehala za prítomnosti hydroxidu sodného. Tento postup je používaný dodnes, a naše mydlá sú podľa neho vyrábané tiež. Arabské mydlá navyše aj voňali a boli vyrábané v rôznych farbách.

HLAVNÉ ZLOŽKY NAŠICH MYDIEL

1

OLIVOVÝ OLEJ

Hlavnou zložkou je olivový olej. Má výborné hydratačné účinky, podporuje elasticitu pokožky a obsahuje prírodné antioxidanty a vitamín E. Je vhodný na všetky typy pokožky, špeciálne na suchú a citlivú pokožku a je tiež vhodný pre ľudí s ekzémami.

2

KOKOSOVÝ OLEJ

Kokosový olej obsiahnutý v našich mydlách sa získava z vysušenej dužiny kokosového orecha. Je čiastočne zodpovedný za tvrdosť mydla a tvorbu krásnych bublín. Je vhodný najmä na normálnu a suchú pokožku, má antioxidačné a anibakteriálne účinky.

3

RICÍNOVÝ OLEJ

Ricínový olej je ďalšou zložkou jednej časti našich mydiel. Ide o olej veľmi svetlej zlatavej farby. Pomáha ostatným olejom ľahšie sa vstrebať do pokožky a  je doslova úľavou pre suchú, podráždenú a citlivú pokožku. Pomáha eliminovať tvorbu a množenie baktérií a vírusov.

4

SLNEČNICOVÝ OLEJ

Slnečnicový olej obsiahnutý v niektorých našich mydlách podporuje prekrvenie pokožky. Je bohatý na nenasýtené mastné kyseliny a ľahko sa vstrebáva. Pomáha pri hojení akné a ekzémov a vďaka vysokému obsahu vitamínu E pokožku regeneruje a hojí. Je vhodný pre všetky typy pleti.

5

KAKAOVÉ MASLO

Kakaové maslo je polotvrdé maslo krémovej až svetložltej farby, ktoré sa získava sa lisovaním semien kakaovníka pravého. Je vynikajúce najmä na suchú pleť, hydratuje a zvláčňuje ju a pomáha zlepšiť jej pružnosť. Je to účinný bojovník v boji proti vráskam a striám. Kakaové maslo obsahujú všetky naše mydlá vhodné aj pre vegánov.

6

VČELÍ VOSK

Včelí vosk je jediným „živočíšnym“ produktom v našich mydlách. Produkujú ho včely robotnice a na našu pokožku má blahodarný vplyv. Pomáha ju vyživovať a chrániť, vytvára ochrannú vrstvu, ktorá pomáha proti vysušovaniu. Má vynikajúce protizápalové účinky a vďaka obsiahnutému vitamínu A prispieva k zmäkčovaniu pokožky a regenerácii kožných buniek. Je súčasťou len niektorých našich mydiel.

A ako také mydlo vlastne funguje?

Na to, aby ste mohli očistiť nejakú látku alebo kožu je potrebné ju najprv navlhčiť a potom vytiahnuť špinu preč. Zaujímavé je, že voda ako taká nie je vôbec dobrým zvlhčovačom. Na povrchu látky alebo kože vytvára voda kvapky a ťažko tak priľne k povrchu. V tomto kroku pôsobí mydlo ako zmáčadlo (resp. povrchovo aktívne činidlo) – pomáha vode aby sa vsiakla. V ďalšom kroku na seba naviaže špinu a potom ju upevní v mydlinách, ktoré opláchneme. Aké jednoduché a zároveň zázračné, však?
Všetky naše mydlá vyrábame tradičným procesom za studena tak, aby sa v nich zachovali všetky vitamíny a cenné látky obsiahnuté v olejoch. Rozpustené oleje a maslá zmiešame s roztokom hydroxidu sodného a prebehne chemická reakcia, ktorá sa nazýva zmydelnenie a trvá cca 24 hodín. Spojenie hydroxidu a olejov spôsobí zahriatie celej zmesi a vznikne tak mydlo a glycerín. Glycerín v ručne robených mydlách ostáva súčasťou mydla (v priemyselných mydlách sa odstraňuje) a tvorí jeho veľmi cennú zložku, pretože úžasne hydratuje a zvlhčuje našu pokožku. Takto vyrobené mydlo potrebuje 4-6 týždňov zrieť kým je starostlivo zabalené a pripravené pre vás.

Každé mydlo v našej ponuke je unikát!

Niektoré sú obohatené o bylinky alebo bylinné extrakty pochádzajúce zo Slovenska alebo Českej republiky, iné sú špecifické obsahom čierneho uhlia, kozmetických ílov, korenín, vitamínov a ďalších aktívnych látok. Vôňu im prepožičali unikátne kombinácie čistých esenciálnych olejov, ktoré mydlá obohacujú aj o svoje liečivé účinky. Všetky esenciálne oleje (nazvývané tiež éterické oleje alebo silice) majú antiseptické a dezinfekčné účinky na pleť a pomáhajú hojiť pokožku.
 
Aby sme dosiahli krásny dizajn mydiel, používame farbivá pochádzajúce z prírody – naše mydlá sú farbené sľudovými práškami (známymi pod menom mika, muskovit) a farebnými oxidmi.
Veríme, že si z našej bohatej ponuky vyberiete to pravé mydielko pre vás, ktoré vám rozjasní deň a bude sa starať o vašu pokožku!
Používajte s láskou! ♥ Váš MusK